Header Image

 

Mecklenburg County has a strong slate of candidates in the November election; they are each listed below. Click on their names to get further information from their websites and GET INVOLVED! We know the Koch Brothers are spending at a record-setting pace. Grassroots always trumps out-of-state funding!

 

Click Here to print the Democratic Party Blue Ballot voter guide for Mecklenburg County.

Statewide Candidates

Click on the candidates names underlined in blue to view their websites

Mecklenburg Candidates

Click on the candidates names underlined in blue to view their websites
U.S. House of Representatives District 8
Antonio Blue
District 12
Alma Adams Elected
NC Senate District 37
Jeff Jackson Elected
District 38
Joel Ford  Elected
District 40
Joyce Waddell
 Elected
District 41
LaTrice McRae
NC House of Representatives District 88
Margie Storch
District 92
Robin Bradford
District 98
Natasha Marcus
District 99
Rodney W. Moore> Elected
District 100
Tricia Cotham Elected
District 101
Beverly Miller Earle   Elected
District 102
Becky Carney   Elected
District 106
Carla Cunningham Elected
District 107
Kelly Alexander Elected
Board of County Commissioners At-Large
(vote for three)
Pat Cotham
Elected
Trevor Fuller Elected
Ella B. Scarborough
  Elected
District 1
Leonard Richardson
District 2
Vilma Leake   Elected
  District 3
George Dunlap   Elected
  District 4
Dumont Clarke   Elected
District 5
Art Cardenas
County Clerk of
Superior Court
Elisa Chinn Gary   Elected
Sheriff Irwin Carmichael   Elected
Superior Court Judge
District 26B
(vote for one)
Eric Montgomery
David Kelly
Carla Archie   Elected
District Court Judge, District 26 Donald Cureton, Jr   Elected
District Court Judge, District 26 Rickye McKoy-Mitchell     Elected
District Court Judge, District 26 Paige B. McThenia   Elected
District Court Judge, District 26 Regan A. Miller   Elected
District Court Judge, District 26 Theo Nixon
Yolanda Trotman   Elected
District Court Judge, District 26 Becky Thorne Tin  Elected
District Court Judge, District 26 Alicia Brooks   Electedd
Soil & Water
(vote for two)
Nancy Carter    Elected
Shawn Greeson     Elected